Kuidas internetis turvaliselt asju osta?

Internetis šoppamine on iga päevaga järjest populaarsem terves maailmas ja ka Eestis muutub see järjest tavalisemaks. E-poode tekib juurde nagu seeni peale mõnusat vihmasadu ja tänu erinevatele pakiautomaatidele on ka toodete kättesaamine megalihtne ja kiire.

Kuid vaatamata sellele on suur osa Eestlastest endiselt skeptilised internetis ostlemise osas ja seda just turvalisuse osas. Kuid veenduda, et mõni e-pood sinu rahaga ära ei jookse või muid probleeme ei tekita? Mis saab kui toodet tagastada soovin?

Siin mõned nipid kuidas internetis turvaliselt ostelda.

Veendu, et veebileht kasutab HTTPSi

Oled ilmselt läbi aastate märganud, et veebilehe aadress võib algada kas http-ga või https-iga ning ilmselt pole pikemalt selle peale mõelnud.

Nimelt http puhul on tegu veebilehe ühendusega, kus sinu andmeid ei krüpteerita – lihtsamalt selgitades on tegu turvariskiga. Kui mõni häkker või pätt on näiteks samal wifi võrgus kus sina (avalikus kohas) või sinu wifile ligi saanud siis on neil võimalik selgelt näha sinu poolt saadetud andmeid nagu krediitkaardi informatsiooni, paroole või muid isikuandmeid.

HTTPS veebilehtede puhul on kõik sinu sisestatud andmed krüpteeritud ja neile ligipääseda ei ole võimalik.

See tähendab, et ainukene risk, et häkkerid andmetele ligi saavad on kui nad terve selle e-poe ära häkivad, mis on ebatõenäoline, kuid seda juhtub samuti. Eestis meie teada seda ühegi suurema ettevõtte puhul ei ole juhtunud.

See toob meid järgmise punktini.

Kontrolli ettevõtte tausta

Kuigi tehnilise poole pärast tasub muretseda, see on suuresti sinu kontrolli alt väljas. Mis sa aga saad teha ja peaksid tegema, on terve ettevõtte tausta kontrollida.

Vaata mis seis on nende maksuajaloo ja maksehäiretega – võlgades ettevõtetel võib tekkida probleeme näiteks toodete tagastamisega.

Teise punktina tasub kontrollida nende üleüldist seisu näiteks läbi inforegistri – kas ettevõtte on uus või on neil pikk ajalugu? Kui palju käivet on viimastel aastatel tehtud? Kui need numbrid on suurelt kukkunud, võib see olla punane lipp. Lisaks sellele vaata ka ettevõtte omanike tausta ja kas neil on teiste ettevõtetega näiteks probleeme olnud. Seda kõike saad teha inforegistris otse.

Lisaks sellele soovitaks ma kindlasti uurida ettevõtte tausta ka internetiavarustest. Googelda ettevõtte nime ja vaata läbi 4-5 lehekülge, tihtipeale on negatiivsed asjad mitu lehekülge tagapool.

Võimalusel otsi ka arvustusi – kuigi need ei ole eestis megapopulaarsed, on võimalik leida päris palju infot blogijate käest. Näiteks on olemas TMM.ee kust leiad online casino arvustused – kui isegi sellisel pisikesel niššil on ülevaatajad siis leiad kindlasti infot ka näiteks telefonipoe kohta.

Vaata ka mis seis on nende Google arvustustega kui googeldad ettevõtte nime ja vaata ka tärnidehinnangut Facebookis, leheküljele jäetud postitusi ja kommuune nagu Hinnavaatlus.

Kasuta kõhutunnet

Ratsionaalse ja tehnilise inimesena on raske sellist soovitust anda, aga see on ülimalt efektiivne tegelikult.

Kui epood näeb kahtlane välja ja sa pead juba mõtlema hakkama, kas neid ikka saab usaldada siis tõenäoliselt on targem “tagasi” nuppu vajutada ja mõni teine epood valida.

Turul on neid küllaga ja enamik ajast ei ole paarikümne euro säästmine seda riski väärt. Kui hinnavahe on suur ja ikkagi tahaks salt tellida siis helista ettevõttele ja küsi kas on võimalik tootele ise järgi tulla ja kohapeal maksta. Garantiide osas võib siin ikkagi probleeme tekkida aga vähemalt tead, et toote saad kätte. Kontrolli kindlasti toote litsentsinumbrit kui see olemas on ja veendu, et asi on originaalpakendis ja avamata.

Mis nippe on Sul jagad internetis šoppamise kohta? Jaga neid kommentaarides või meiliteel!

Leave a Comment

one × two =